Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej

       Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej znajduje się dosłownie 12 kilometrów od Konieczkowej. Tak niewielka odległość sprawia, ze wielu zwiedzających decyduje się na odwiedzenie obu muzeów jednego dnia. Od samego początku współpraca pomiędzy obydwoma placówkami układa się bardzo pomyślnie. Wyrazem tej współpracy będzie już niedługo obecność pojazdów z Jasienicy Rosielnej na naszych „Urodzinach Silnika” 28 lipca. Jest wielce prawdopodobne, że wśród prezentowanych pojazdów będzie opisywany poniżej samochód Karla Benza – osoby zasłużonej również w dziedzinie rozwoju i produkcji silników stacjonarnych.

Benz Patent-Motorwagen Nummer 1 to jedno z najważniejszych pojazdów w historii motoryzacji, uważane za pierwszy samochód napędzany silnikiem spalinowym. Skonstruowany przez niemieckiego wynalazcę Karla Benza w 1885 roku, ten trójkołowy pojazd był pionierskim krokiem w rozwoju motoryzacji.
Benz Patent-Motorwagen był napędzany silnikiem czterosuwowym zasilanym benzyną, który generował moc około 0,75 konia mechanicznego. To pozwalało na osiągnięcie prędkości maksymalnej około 16 km/h. W przeciwieństwie do późniejszych samochodów, Benz Patent-Motorwagen miał drewniany szkielet, metalową ramę, drewniane obręcze kół i gumowe opony.
Premiera tego pojazdu w 1886 roku symbolizuje narodziny ery motoryzacji. Choć był początkowo traktowany sceptycznie, z czasem jego wpływ na transport i społeczeństwo był niezwykle głęboki. Benz Patent-Motorwagen otworzył drogę dla innowacji w przemyśle motoryzacyjnym, przyczyniając się do powstania nowych modeli samochodów i rozwoju infrastruktury drogowej. Dzisiaj, jest on uznawany za ikonę, która zapoczątkowała erę motoryzacji, zmieniając sposób, w jaki ludzie podróżują i komunikują się na całym świecie.
Zapraszamy do naszego muzeum 🚗